Wykres Marimekko, czyli analityczny patchwork

Tekst przeczytasz w: 2 minuty.
Marimekko to zestawiony do 100% wykres słupkowy, gdzie szerokość słupka jest proporcjonalna do jego udziału w liczebności.

Sprawdź również:

Jakie informacje o danych jesteśmy w stanie przedstawić na zwykłym wykresie słupkowym? Ile zmiennych możemy do tego wykorzystać? Dla tych, którzy odpowiadają „za mało” wyjściem z sytuacji może być wykres Marimekko.

Czym jest wykres Marimekko? To zestawiony do 100% wykres słupkowy, gdzie szerokość słupka jest proporcjonalna do jego udziału w liczebności. Z kolei wysokość danego segmentu w ramach słupka zależy od jego procentowego udziału w liczebności całego słupka. Dodatkowo szerokość słupków oraz wysokość segmentów mogą być modyfikowane poprzez wykorzystanie zmiennych ilościowych.

 

 

Do czego zatem zastosować WYKRES MARIMEKKO?

Świetnie nadaje się np. do graficznej prezentacji tabeli krzyżowej. Każdemu polecam zapoznanie się z klasycznym przykładem wykorzystania tej wizualizacji i korzyści z niej płynących do prezentacji danych o przeżywalności pasażerów Titanica. Wartości są tam porównywane ze względu na klasę, w której podróżowali pasażerowie oraz ich płeć.

 

Chcesz wiedzieć więcej o wizualizacji danych?

Zapraszamy na szkolenie ST 2a. Wizualizacja informacji z użyciem raportów tabelarycznych i wykresów

 

My jednak, z racji okresu w roku oraz pogody za oknem możemy posłużyć się tą wizualizacją do celów przyjemniejszych – taka analityka w służbie wakacjom i domowemu budżetowi.

Urlop to bardzo przyjemny okres roku, zwłaszcza jeśli wiąże się nie tylko z chwilowym zaprzestaniem przychodzenia do pracy, ale też i z wyjazdem. Gorsza część to ta, kiedy trzeba wrócić, i kiedy trzeba – podsumować i przeanalizować wydatki.

To ostatnie postaram się umilić wykorzystując Marimekko.   

Wykres Marimekko

 

Co możemy wyczytać z przedstawionej wizualizacji?

Urlopowicze odwiedzili cztery miasta. Najmniej kosztował ich pobyt w Pizie. Słupek dla tego miasta jest najwęższy i stanowi tylko 13% całości budżetu. Najdroższy okazał się pobyt we Florencji (33%) oraz w Rzymie (32% budżetu). Niestety nie dysponujemy informacją, jak długo wczasowicze przebywali w poszczególnych miastach, jednak z wykresu wynika, że noclegi pochłonęły największą część budżetu w stolicy Włoch (49% kosztów poniesionych w tym mieście), a najmniejszą w Pizie (11% kosztów poniesionych w tym mieście).

 

Analizy prezentowane w tym artykule zostały zrealizowane przy pomocy PS IMAGO PRO

 

Wieczne Miasto nie należy zatem do najtańszych, jeśli spojrzymy na koszty hoteli, niemniej jednak zwiedzanie pochłonęło tylko 20% całego rzymskiego budżetu. Możemy zaryzykować wniosek, że urlopowicze bardziej zasmakowali w zabytkach stolicy Toskanii, ponieważ zwiedzanie Florencji to aż 42% toskańskich wydatków.

Skoro budżet jest podsumowany, pozostaje już tylko oglądanie zdjęć i planowanie kolejnego urlopu ;)  


Oceń artykuł:

Udostępnij artykuł w social mediach



Zostańmy w kontakcie!

Chcesz dostawać wiadomości o nowych wpisach na blogu i webinarach z zakresu analizy danych? Zapisz się na powiadomienia e-mail.

Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor